Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Karácsony Gergely az LMP-hez, a Jobbikhoz és a Momentumhoz hasonlóan azt ígérte, hogy leszámol a régi baloldali elittel.
„Mindegyik új ellenzéki formációban közös volt, hogy az indulásuk során a régi baloldali elittel szemben foglaltak állást, Karácsony Gergelytől Jakab Péteren át Fekete-Győr Andrásig mindegyik vezető politikus elhatárolódott Gyurcsány Ferenctől.
Ehhez képest ma már az összes újbaloldali formáció, a Jobbikkal együtt, a Gyurcsány Ferenc vezette baloldali szivárványkoalíció tagja, mindegyik párt a bukott miniszterelnök elvárásai szerint alakítja szövetségkötési politikáját.
Ez Karácsony Gergely esetében kevésbé meglepő, hiszen ő már lassan évtizedek óta együttműködik Gyurcsány Ferenccel. 2004-ben például a Miniszterelnöki Hivatalon belül politikai tanácsadója volt Gyurcsány Ferencnek, cégén keresztül pedig több tízmillió forintos megbízást is kapott. De 2013-ban az LMP szétesésében és a Bajnaival szövetkező Párbeszéd létrehozásában is kiemelkedő szerepet vállalt. A Momentum esetében szintén komoly önfeladásról beszélhetünk, hiszen míg Fekete-Győr András 2017-ben azt nyilatkozta, hogy nem tudja, hogy Gyurcsány Ferenc »mi az istent keres még a politikában, már igazán eltakarodhatna a közéletből«, ma már minden gond nélkül együttműködnek egymással. Hasonló a helyzet a Jobbik kapcsán is, mely pártnak ugyan még alapító nyilatkozatában is benne van az elhatárolódás a régi baloldali pártoktól, most mégis szövetkeznek.
Gyurcsány Ferenc és a régi baloldali elit számára ez a helyzet rendkívül ideális, hiszen annak ellenére is diktálni tudják a folyamatokat a baloldalon, hogy 2010-ben a választók leváltották őket.
Azt a hitelességi válságot pedig, ami a régi és az új baloldal összeolvadásával alakult ki, az előválasztásnak nevezett folyamattal igyekeznek legitimálni, hiszen onnantól kezdve Gyurcsány Ferenc azt tudja mondani, hogy a »nép akaratából« van még mindig előtérben és nem vonult vissza. Karácsony Gergelynek köszönhetően az MSZP bejuthat a parlamentbe és erején felül képviseltetheti magát. Mindez Gyurcsány Ferenc ügyes stratégiai gondolkodását mutatja, hiszen vesztes helyzetből tudott ismét a baloldal vezetőjévé válni.
Nem meglepő tehát, hogy a jelöltek kiválasztásában is Gyurcsány Ferenc akarata érvényesült. Így például Karácsony Gergely egykori párttársa helyett az általa ugyancsak korrupcióval vádolt, de Gyurcsány Ferenchez hű MSZP-s Tóth Csaba mögé állt be Zuglóban. Ugyancsak Gyurcsány Ferenc miatt kellett visszalépnie a jobbikos Bíró Lászlónak Borsodban, akinek az antiszemita és rasszista kijelentéseit még elnézték a baloldali pártok, de azt már nem, hogy fény derült Gyurcsány-ellenes kijelentéseire is. A DK nyomására tehát Bíró visszalépett és helyette egy Gyurcsánnyal szimpatizáló szocialista jelölt indul.”
Fotó: MTI Fotó: Balogh Zoltán